Statistika i verovatnoća
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 20 | Nivo: Visoka škola elektrotehnike i računarstva

ИЗВОД
У семинарском раду описана је анализа података – средње вредности. Описана је дефиниција сваке средње вредности, поступак решавања задатака и крајњи резултат.
ABSTRACT
In this term paper is discribed data analysis - medium value. It is discribed the definition of every medium value, procedure of resolving tasks, and results.
УВОД 1
ВЕРОВАТНОЋА И СТАТИСТИКА 2
СРЕДЊЕ ВРЕДНОСТИ 3
3.1.ПОЈАМ, ЗНАЧАЈ И ВРСТЕ СРЕДЊИХ ВРЕДНОСТИ 3
3.2.АРИТМЕТИЧКА СРЕДИНА 4
3.2.1. Аритметичка средина из негруписаних података 4
3.2.2.Аритметичка средина из груписаних података 5
3.3. ОСОБИНЕ АРИТМЕТИЧКЕ СРЕДИНЕ 9
3.4. ГЕОМЕТРИЈСКА СРЕДИНА 10
3.5. ХАРМОНИЈСКА СРЕДИНА 11
3.5.1Хармонијска средина за негруписане податке 12
3.5.2. Хармонијска средниа за груписане податке 13
3.6. МЕДИЈАНА 14
3.6.1. Медијана за негруписане податке 14
3.6.2. Медијана неинтервалних серија дистрибуције фреквенција 15
3.6.3.Медијана интервалне серија дистрибуције фреквенција 17
3.7. МОДУС 18
ЗАКЉУЧАК 21
ИНДЕКС ПОЈМОВА 22
6.ЛИТЕРАТУРА 23
1. УВОД
У семинарском раду описана је анализа података – средње вредности. Ова тема је једна од битних делова предмета Вероватноћа и статистика и налази веома широку примену у свакодневном животу. Треба узети у обзир да статистичке анализе датирај неколико векова пре наше ере. Прва позната пребројавања спроведена су у Кини око 4000 година пре нове ере и у Египту око 3000 година пре нове ере, док су први организовани пописи вршени у старом веку у Римској републици. У почетку, основни задатак статистичког истраживања сводио се на прикупљање података о бројном стању становника и војске, пописи земљишта и стоке. Обрада ових података се изводила да би држава имала увид у своју војну и финансијску моћ. У XVI веку установљени су у неким европским земљама и регистри рођњних, умрлих и венчаних, из којих се касније развила статистика природног кретања становништва.
Налази широку примену у разним областима науке, математике, програмирања, у свакодневном животу, разним проучавањима, анкетама приликом испитивања становништва и у великим размерама у маркетингу и менаџменту. У семинарском раду објашњен је поступак дефинисања сваке средње вредности, практични примери, како би на што лакши начин људи могли да разумеју и да схвате средње вредности и крајњи резултат у сваком примеру.
2. ВЕРОВАТНОЋА И СТАТИСТИКА
Теорија вероватноће је математичка дисциплина која изучава законитости случајних појава. Први проблеми који припадају теорији вероватноће односе се на израчунавање различитих могућности везаних за резултате при бацању коцке и потичу из 10. и 11. века. Рађање теорије је везано за имена Паскала (1623-1662), Ферма (1601-1665) и Хајгенса (1629-1695). Прву књигу о теорији вероватноће “ О рачуну у хазардним играма“ написао је Хајгенс.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!